بررسی زندگی و اجرای آثار فرهاد مهراد در تورنتو
وارد سیستم شوید و با صاحب پیام تماس بگیرید.

13533307_1749361701944405_7989183269937416166_n

زندگی و آثار فرهاد مهراد، 19 آگوست در سالن ریچموندهیل تورنتو بررسی می شود.
در این مراسم بخشی از آثار فرهاد اجرا می شود.
“فرهاد مهراد” 29 دی ماه سال 1323 در بغداد به دنیا آمد. پدرش کارمند سفارت ایران در عراق بود. فرهاد تا 8 سالگی به همراه خانواده اش آنجا زندگی کرد و پس از آن به ایران آمد.
وی از کودکی به موسیقی علاقه داشت، برادر بزرگش “جواد مهراد” عضو یک گروه موسیقی کوارتت سازهای زهی بود، به گفته خانواده اش فرهاد روزها پشت در اتاقی که برادرش با دوستانش در آن تمرین می کرد،‌ می نشست و به موسیقی آنها گوش می داد تا کسی می آمد و یا در اتاق باز می شد آنجا را ترک می کرد. از همان نوجوانی هم گوشه گیر و کم رو بود.
بالاخره سال 1332 به پیشنهاد برادرش تئوری موسیقی را یاد گرفت. ابتدا با ویولنسل شروع کرد و بعد کارش را با پیانو ادامه داد.
پس از دوره دبیرستان، حدود دو سال را در انگلستان گذراند و در آنجا با موسیقی پاپ آن روزهای این کشور آشنا شد تا جایی که بعدها توانست آهنگ های خوانندگان معروف انگلیسی زبان را به خوبی بخواند.
از اولین اجرای او اطلاع دقیقی در دست نیست اما این طور که خانواده اش به یاد می آورند، اولین برنامه اش در هتل “ریمبو” تهران بوده است بعد هم وارد گروه “بلک کت” (black cats) شد و به رستوران کوچینی رفت.
وی در سال 1346 اولین ترانه فیلم خود را برای “بانوی زیبای من” اجرا کرد. ترانه این فیلم “اگه یه جو شانس داشتیم” نام داشت. اما این ترانه هرگز با فیلم پخش نشد. به جای فرهاد، ترانه فیلم با صدای یک خواننده روسی روی صحنه رفت. اما بعدها این ترانه روی صفحه 34 دور در صفحه فروشی ها به فروش رفت. سال 1348 یعنی همان سالی که فرهاد گروه گربه های سیاه در رستوران کوچینی می خواند و هنوز شهرت چندانی پیدا نکرده بود، مسعود کیمیایی کارگردان فیلم “رضا موتوری”، اسفندیار منفردزاده آهنگساز و شهیار قنبری ترانه سرا، به سراغش رفتند و او را برای خواندن ترانه فیلم رضا موتوری دعوت به همکاری کردند.
فرهاد ترانه “مرد تنها” را که شهیار قنبری برای سرودن آن یک شب تا صبح بیدار مانده بود، خواند. با اکران فیلم رضا موتوری در سال 49 فرهاد یکی از خواننده های محبوب مردم شد. همان سال این ترانه روی صفحه های موسیقی با عکسی که از فرهاد روی جلد آن زده بودند منتشر شد و آوازه فرهاد را سر زبان ها انداخت.
سال 1350 فیلم “خداحافظ رفیق” به کارگردانی امیر نادری اکران شد. اگر چه این فیلم اقبال چندانی در گیشه نداشت، اما ترانه آن، “جمعه” که با آهنگ اسفندیار منفردزاده سر و صدای زیادی به پا کرد. سال بعد ترانه “خسته” را برای فیلم زنجیری خواند این ترانه با شعر “تورج نگهبان” و آهنگ “محمد اوشال” اجرا شد.
در سال 1356 فرهاد ترانه “سقف” را که شعرش را ایرج جنتی عطایی سروده بود و آهنگش را اسفندیار منفردزاده ساخته بود، اجرا کرد.
ترانه های فرهاد از سال 53 تا 58 چندین بار از تلویزیون پخش شد. او کنسرت های متعددی در این سال ها برگزار کرد که با استقبال زیادی روبرو شد.فرهاد تا قبل از انقلاب ترانه های آیینه ها، هفته خاکستری، گنجشکک اشی مشی، شبانه، اسیر شب و آوار را نیز خواند.
در روزهای اول انقلاب فرهاد ترانه “وحدت” را با شعر سیاوش کسرایی خواند. منفردزاده ترانه جمعه را برای اجرا با گروه کر تنظیم کرد. ترانه شبانه دو (یک شب مهتاب) با شعر احمد شاملو نیز یکی دیگر از ترانه هایی بود که برای او تنظیم و در روزهای انقلاب اجرا شد.
پس از آغاز جنگ فرهاد گوشه گیری و انزوا را انتخاب کرد و تا اواخر دهه شصت که آلبوم “خواب در بیداری” از او منتشر شد، کار هنری دیگری ارایه نکرد. او سال 74 اولین کنسرت خود را در کلن آلمان برگزارکرد. اوایل سال 76 دومین کاست او با نام “وحدت” به بازار آمد. فرهاد در این آلبوم ترانه های خاطره انگیز خود، چون جمعه، هفته خاکستری، وحدت، کودکانه،‌ سقف، مرد تنها،‌ آوار و … را دوباره ارایه کرد.
سال 77 فرهاد در هتل شرق تهران کنسرتی برگزار کرد. پس از آن در همان سال آلبوم “برف” را با آثار تازه و جدیدی ارایه داد.
سال های بعد بیماری هپاتیت و ناراحتی کبد بر او مستولی شد. ورم دستانش کم کم نواختن گیتار را سخت کرده بود. او چند سالی تحت مراقبت های ویژه بود و سرانجام 9 شهریور سال 81 در پاریس و دور از وطن درگذشت و دوستدارانش را تنها گذاشت.

جمعه‌های فرهاد؛ مستندی درباره فرهاد مهراد

  • : http://www.pars.today/events/event/2229
  • :
  • : 2018-02-01

نظر دهید

ایمیل شما مخفی می‌ماند. فیلدهایی که باید حتما پرشوند با علامت "*" نشانه‌گذاری شده‌اند.